Jak vybrat hůlky na běžky?

Vedle kvalitních a dobře vybraných běžekběžeckých bot je pro požitek z jízdy v bílé stopě důležitý i správný výběr běžeckých holí. Pojďte se podívat, jak byste při výběru hůlek na běžky měli postupovat, abyste si i vy běžkování užívali naplno.

Hůlky na běžky jsou pro běh na lyžích zásadní. Běžkování vám totiž mohou dost usnadnit, ale také hodně ztížit. Pokud si vyberete běžecké hole příliš dlouhé a těžké, zbytečně se nadřete. Krátké hůlky vám zase neposkytnou dostatečný odpich.

Hůlky na běžky vybírejte podle vašeho stylu jízdy a výšky postavy. Zásadní je pro funkci běžkařských holí i materiál, z kterého jsou hůlky vyrobené. Obecně platí, že začátečníci zvolí spíše hliníkové nebo laminátové hole na běžky, zatímco aktivní sportovci sáhnou spíše po karbonových běžeckých holích. Jiné hole však volí i příznivci klasického stylu a jiné bruslaři nebo turisté.

Běžkařské hůlky pro klasický styl

Při běžkování dáváte přednost spíše upraveným stopám? Pak potřebujete pro efektivní jízdu běžecké hole se správným odpichem. To ovlivňují především hroty hůlek, které by měly být tvrdší a kvalitní. Běžecké hůlky by vám měly sahat po ramena, což odpovídá cca 81–84 % vaší tělesné výšky. Pokud jezdíte především soupaž, zvolte ale hole ještě delší, oproti tomu pro střídavý způsob běhu by měly být hůlky na běžky spíše kratší.

Hůlky na běžky pro bruslení / skate

Baví vás spíše volná technika běžkování neboli bruslení? Pak pro vás bude zásadní váha a švih holí. Sáhněte proto spíše po karbonových běžeckých holích. Běžecké hůlky na bruslení mají ideální rozpětí délky mezi bradou a nosem běžkaře, což je cca 88–90 % tělesné výšky. Při správné technice bruslení s pokrčeným kotníkem byste neměli mít při jízdě pocit, že musíte zvedat ruce příliš vysoko.

Turistický styl

Chcete si užívat výlety po zasněžených horách? Pro pohodlnou turistiku na běžkách jsou lepší kratší hole, které vám nabídnou větší stabilitu a vy nebudete muset při jízdě zvedat ruce příliš vysoko.

 

Jaké parametry brát při výběru hůlek na běžky v úvahu?

Jak už jsme zmínili výše, důležitá je vedle stylu běžkování důležitá i délka hůlek a materiál, z kterého jsou hůlky vyrobené, ten totiž rozhoduje o váze a tuhosti, která je zásadní při silovém odrazu.

Hůlky na běžky – délka

Délka běžeckých hůlek je tím nejdůležitějším parametrem. Proto byste se při výběru vždy měli dívat do tabulek s rozměry hůlek na běžky a podle výšky postavy najít správnou délku. Pamatujte, že pro výběr je vedle vaší výšky zásadní i styl jízdy. Při klasickém stylu by hůlky na běžky měly být kratší než při skate stylu. Doporučujeme se měřit v botách, při výběru holí hraje důležitou roli každý centimetr. V případě, že si nejste jistí, je vždy lepší zvolit delší variantu. Vždy se totiž hůlky dají dodatečně zkrátit.

S výběrem správných hůlek vám pomůže tabulka s doporučenými délkami v centimetrech:

Výška postavy

Klasika

Kombinace

Bruslení

150 cm

125 cm

130 cm

135 cm

155 cm

130 cm

135 cm

140 cm

160 cm

135 cm

140 cm 

145 cm 

165 cm

140 cm

145 cm 

150 cm 

170 cm

145 cm 

150 cm 

155 cm 

175 cm

145 cm

150 cm 

160 cm 

180 cm

150cm

155 cm 

160 cm 

185 cm

155 cm

160 cm 

165 cm 

190 cm

160 cm

165 cm 

170 cm 

195 cm

165 cm

170 cm 

175 cm

200 cm

170 cm 

175 cm

180 cm

* V případě, že běžkujete čistě turisticky nebo jste začátečník, můžete zvolit hole ještě o 5cm kratší.

Hůlky na běžky – váha

Od váhy běžeckých holí se odvíjí rovnováha hůlek i jejich švih neboli švihová tíha. Švihová tíha (swingweight) označuje vlastně optimální rozložení váhy a má zásadní vliv na výkon hole. Dobře vyvážená hůl se lépe ovládá a vy při jízdě nemusíte vynakládat zbytečné síly.

Tuhost, lehkost a odolnost

Pamatujte si, že lehké, tvrdé a odolné hole v podstatě neexistují. Je to proto, že tyto tři parametry se vzájemně vylučují. Vždy se tedy musíte rozhodnout, jestli je pro vás důležitější lehkost a tuhost pro snadnou manipulaci, nebo vyšší odolnost. To se také odvíjí od použitého materiálu.

Hole na běžecké lyžování pro rekreační běžkaře a turisty

Začátečníci, rekreační běžkaři a turisté většinou volí hliníkové běžecké hole. A to především z toho důvodu, že jsou odolnější než kompozitové verze. To je výhoda především u začátečníků, u kterých často dochází k pádům, přisednutí hůlky. Po takové nehodě se hůlka v terénu dá narovnat a dojet s ní na konec výletu. Jednou ohnutá hůlka se po narovnání však při odrazu znovu ohne, proto je potřeba je i tak vyměnit za novou.. Jejich nevýhodou je vyšší hmotnost, která však není při rekreačním běžkování takový problém.

 

Běžecké hole pro aktivní sportovce a profesionály

Karbonové hole na běžky mají oproti hliníkovým nižší hmotnost, ale jsou také mnohem náchylnější k prasknutí. Kvůli tomu, že se velmi snadno zlomí, jsou vhodnější pro zkušené běžkaře. Jejich velkou výhodou je, že jsou lehké a mají výborný švih. V parametrech karbonových holí se často uvádí, kolik procent karbonu je v holi. Čím více karbonu je v tubusu použito, tím je hůlka tužší, lehčí a také dražší.

 

Kompozitové hole pro výkonnostní běžkování

Výkonnostní a sportovní lyžaři často sahají k holím vyrobeným z pleteniny kombinující karbonová vlákna, doplněná sklolaminátem, známé také jako kompozitové hole. Obě složky se v holích mísí v různých poměrech a obecně platí, že čím více karbonu v materiálu je, tím tužší a lehčí hůl bude. Sklolaminát běžeckým holím přidává na odolnosti, ale snižuje jejich tuhost a zvyšuje hmotnost.

Další důležité parametry pro výběr běžeckých hůlek

Kromě materiálu a délky běžeckých hůlek je potřeba věnovat pozornost i velikosti talířku a typu poutka na běžecké holi.

Jak vybrat hůlky na běžky?

Madlo a poutko

Madlo brání otlakům a puchýřům na rukou při běžkování. Zároveň však ovlivňuje správný přenos záběru do holí. Přesto je tento kus hole na běžky velmi často přehlížený. Madla u lepších typů hůlek mohou být ergonomická, protiskluzová a tepelně izolující, například z korku.

Hole na běžky pro rekreační jízdu mívají obvykle poutka se sponou nebo přezkou, která umožňuje rychle upravit jejich velikost například při změně rukavic. A také jsou velice jednoduché na navléknutí. 

Naopak u sportovních, výkonnostních a dražších holí se často objevují asymetrická tříbodová poutka s průvlekem pro palec. Ty se obecně nazývají  sportovní rukavičky a jsou na hůlce připevněna napevno.

Jak vybrat hůlky na běžky?
Jak vybrat hůlky na běžky?

U sportovních rukaviček se však můžete potkat i s modely, kde se rukavička (poutko) dá od hole odepnout. Tato poutka po odepnutí zůstanou na ruce/rukavici a není třeba používat speciální rukavice. Při jízdě s hůlkami pak můžete skvěle manipulovat pomocí pohybů zápěstí. Jde o velké usnadnění nejen pro profesionální běžkaře. To napomáhá optimálnímu přenosu síly z rukou do hole a umožňuje hůl pohodlně odepnout během pití a podobně.

Velmi oblíbený je i systém Trigger Shark, který vyvinula firma Leki. Tyto hůlky na běžky mají odepínací rukavičky, které se dají nahradit rukavicemi s očkem na uchycení. Originální rukavičky z holí nemusíte používat a i hole si připnete přímo na rukavici.

Jak vybrat hůlky na běžky?
 
 

Talířek a hrot

Velikost talířku byste měli vždy přizpůsobit terénu, kde chcete běžkovat. Na upravený povrch vám bohatě stačí malý talířek. Pokud ale raději běžkujete v neupravených stopách a měkkém sněhu, budete potřebovat větší talířek. Pokud tedy rádi vyrážíte na trasy, kde potkáte jak upravenou, tak neupravenou stopu.

Součástí talířku je také hrot. Na rekreačních holích najdete ocelový, u dražších holí se používají tvrdší kovy, nejčastěji Wolfram. Ten umožňuje použití holí také při tréninku v létě na kolečkových bruslích.

Shrnutí:

  • Hůlky na běžky vybírejte podle výšky postavy. Velkou roli však hraje i styl jízdy a terén, kde budete běžkovat.
  • Vyváženost celé hole pomáhá šetřit při jízdě síly.
  • Talířek a hrot na konci hůlky odpovídají terénu.
  • Madla máme měkčená, tvrdá i ergonomická.
  • Poutka na běžecké hole jsou nastavitelná. Pro sportovní běžkaře a na bruslení doporučujeme hůlky s tříbodými poutky tzv. sportovními rukavičkami.