Chcete se začít věnovat běžkám? Nebo jste na nich naposled stáli na "lyžáku" a chcete jim dát druhou šanci? :) Nejste si jisti, jestli zvolit běžky na klasiku nebo bruslení? Nevíte, jakou výbavu budete potřebovat? Můžete používat jedny lyže na obě techniky?
Běžně zažitých je mnoho názvů - klasické lyžování, běžkování, Nordic - severské lyžování. Tento článek vám přiblíží vše, co potřebujete vědět o základech běžkování a o rozdílech mezi jeho dvěma technikami - klasikou a bruslením.
Klasická technika
Tato technika na běžkách je jejich prapůvodním stylem, tradiční disciplínou severského lyžování. Je snadno rozpoznatelná typických skluzem ve směru jízdy, který vypadá, jako když na lyžích chodíte.
Pokud začínáte, tato technika je snadná na naučení a nejste tolik omezeni sněhovými podmínkami a stopami ve vašem okolí. Na turistickou klasiku se dá vyrazit prakticky kamkoliv, kde je trochu sněhu a "udusaná" stopa. Pro začátek také doporučíme lyže s podporou stoupání, ať už se šupinami(pro chůzi a rekreační běžkování) nebo se skiny(pro rekreační, ale i sportovní klasiku). Tyto lyže vám umožní snadný skluz a stabilní odraz a jednoduchou údržbu i pro naprosté začátečníky. Ale hlavně vám dovolí objevit tento krásný sport a dostat se na čerstvý vzduch!
Čím více se budete klasické technice věnovat, tím více budete objevovat, že mít perfektní skluz je nejen velice návykové, ale také náročné. Budete potřebovat vytrvalost a přesnost, abyste získali správnou techniku na méně shovívavých(sportovních a výkonnostních) lyžích.
Bruslařská technika
Bruslení je novější technikou, která se objevila v 80. letech. Střídavá bruslařská technika (V1 nebo také offsetová) je velice podobná bruslení na ledě nebo kolečkových bruslích.
Je to technika, která láká zvláště atleticky založené běžkaře, kteří často běžky používají jako doplněk k tréninku. Je to také styl, který je považován za náročnější na techniku, ale při sportovním tempu jsou podle nás obě techniky srovnatelně náročné.
Při správné technice je možné při bruslení dosáhnout pocitově nenuceného skluzu a vysoké rychlosti.
Jakou výbavu vybrat na klasiku a bruslení?
Když s běžkami začínáte, jedna z prvních věcí, kterou zjistíte je, že obě techniky vyžadují rozdílnou výbavu. Oboje vyžadují lyže, hole, boty a vázání, ale každá jiné! Obě techniky jsou totiž dost rozdílné a vyžadují od lyží zcela specifický přístup! Není tedy možné používat stejné lyže na klasiku i bruslení.
* S výjimkou některých bot, které mohou být použity na obě techniky.
Lyže
Rozdíl mezi běžkami na klasiku a na bruslení tkví v tom, jak se z nich běžkař odráží, což má za následek zcela rozdílné konstrukce.
Běžky na klasiku
U lyží na klasiku je výběr správně dlouhé a správně tvrdé lyže naprosto zásadní. Chceme po nich totiž, aby měly dlouhý skluz bez brzdění a zároveň jistý a silný odraz. Princip je takový, že lyže musí být dostatečně tvrdá, aby se při skluzu část skluznice namazaná voskem(nebo se šupinami/mohérovým pásem apod.) nedotýkala sněhu. V zásadě to znamená, že ve chvíli, kdy na lyžích "kloužeme", máme naši váhu rozloženu rovnoměrně mezi obě lyže a ty nás musí unést.
Při odrazu, přeneseme naši váhu na jednu z lyží, tím ji "prošlápneme", vosk/šupiny/mohérový pás se dotknou a "zakousnou" do sněhu a tím nám umožní se z lyže odrazit.
Tato část lyží na klasiku, která zajišťuje odraz, se nazývá stoupací komora. Jak má vypadat, jak ji správně změřit a jak na klasiku mazat si můžete přečíst v našem článku věnovaném mazání lyží na klasiku.
U rekreačních lyží je kladen důraz na snadný odraz a tak mohou o trochu více drhnout a být pomalejší, než sportovní a výkonnostní lyže, které kladou velký důraz na dlouhý skluz a vyžadují tak pečlivé přenášení váhy a správné zatížení lyže celou vahou při odrazu. Na druhou stranu na rekreačních lyžích bude snadnější chůze, než na výkonnostních lyžích, které při nedostatečném zatížení při odrazu proklouznou.
Běžky na bruslení
U lyží na bruslení se uplatňuje podobný princip, jako u lyží na klasiku s tím rozdílem, že lyže se nesmí "prošlápnout" ani při úplném zatížení celou vahou na jedné lyži. Lyže musí být neustále pod napětím a při odrazu (zatížením celou vahou) se musí stlačit jako "pérko" a následně nás při odrazu "vystřelit" kupředu. Pokud budou lyže příliš měkké(určené na nižší váhu než je skutečná váha běžkaře), odraz z nich bude mdlý, nevýrazný a bruslení bude zbytečně namáhavé.
Z toho také pochopitelně vyplývá, že na lyžích určených na skate není možné jet klasiku namazáním voskem nebo klistrem. Vosk na správně zvolené lyži se nikdy sněhu nedotkne. Jedinou variantou je soupaž..
Vázání
Vázání jsou na první pohled také podobná, rozdíl je ale v tzv. flexoru - tvrdosti gumového nárazníku, který svou pružností zajišťuje, že lyže volně neplandá, ale přitlačuje se k botě. Na klasiku je flexor třeba měkčí, aby byl umožňěn dostatečný rozsah pohybu bez omezení. Na bruslení je flexor tvrdší, aby se lyže stabilněji a rychleji vracela k botě při odrazu do strany.
Boty
Rozdíl v technikách také znamená, že jsou rozdílné boty pro každou disciplínu.
Boty na klasiku mají měkkou podešev, která umožňuje ohyb v přední části. Nízký kotník, pouze s měkkým obepnutím pro ochranu před sněhem a zateplení, umožňuje široký rozsah pohybu, potřebný při odrazu. Rekrační boty část této volnosti oželí zpevněním v kotníku ve prospěch stability, která se hodí, když stopa není úplně dokonale urolbovaná.
Boty na bruslení mají výrazně pevnější podešev i vnější stavbu, což pomáhá lyži při odrazu zvednout a snižuje torzní kroucení. Vysoký kotník s velkým kloubem stabilizuje nohu při odrazu do strany a zvyšuje boční tuhost.
Existují také univerzální boty, tzv. Kombi, které je možné použít na obě techniky. Přinášejí kompromis v měkčí podešvi, aby bylo možné jet klasiku a zpevněný kotník kloubem pro bruslení. Tyto boty umožní rekreačním běžkařům mít jeden pár bot pro obě techniky. Také závodníci používají podobné boty na disciplínu zvanou Skiathlon, při které v jednom závodě jedou půlku klasickou technikou a půlku bruslí - uprostřed závodu přezouvají pouze lyže.
Hole
Hole na klasiku jsou obecně kratší, než hole na bruslení. Při klasice je nápřah kratší, rychlejší a posazený níže. Správně dlouhé hole by tak měly dosahovat po rameno běžkaře.
Při bruslení využíváme větší rozsah pohybu, ruce napřahujeme dále před sebe a celý pohyb je delší. Správně dlouhé hole budou běžkaři sahat na úroveň brady až pusy.
Příliš dlouhé hole rychle unaví ruce, pak je již běžkař nezvládne správně natáhnout, aby dosáhl správného rozsahu pohybu a bude hole "tahat" za sebou.
Při sportovním běžkování je žádoucí, aby byly hole dostatečně tuhé, nekroutily se, proto doporučujeme vybírat hole s alespoň 20% podílem karbonu. Pro výkonnostní, silové a nebo těžké běžkaře pak doporučujeme 50% a více. Na rekreační použití stačí laminátové hole, které jsou lehké a nebo hliníkové hole, které jsou odolnější.
Shrnutí
- Klasická technika je velice vhodná pro seznámení se sportem a je snadné ji provozovat i mimo dedikované areály a tratě
- Bruslařská technika je vhodná pro atleticky založené běžkaře, vyžaduje kvalitně připravené tratě nebo běžkařské areály
- Lyže jsou zcela rozdílné pro každou techniku. Délkou, tvrdostí a komorou. Není možné je zaměňovat
- Vázání jsou také specifická pro každou techniku
- Boty na bruslení jsou pevnější se zvýšeným kotníkem a kloubem pro větší podporu při odrazu. Boty na klasiku jsou nízké pro co největší rozsah pohybu
- Hole na klasiku jsou kratší, než hole na bruslení. Kvalitu a tím také tuhost a následně cenu holí určuje výkonnostní zaměření.