Novinka - Expresní doručení po Praze do 60 minut kurýry WOLT! Od 119Kč!

Co jsou lyže se skinem? Představení lyží s mohérovými pásy

Atomic SkinTec a sesterský Salomon eSkin jsou revoluční bezvoskové technologie poskytující jistý a silný odraz, aniž by ovlivňovaly skluz. Ten zůstává tichý a velmi dlouhý, lyže jsou tak velmi rychlé. SkinTec od Atomicu a sesterský eSkin u Salomonu byly od začátku vyvíjené pro výkonnostní lyžaře, pro jejich tréninkové lyže. Pro ty dny, kdy chtějí jenom "čapnout" lyže a vyrazit, bez zdlouhavého mazání a laborování se stoupacími vosky.

Je to skvělá alternativa ke klasickým voskům. Pokud nechcete řešit stoupací vosky a špinit si s nimi ruce, ale přesto se rádi svezete a chcete rychlé lyže, pak je SkinTec skvělou volbou!

Na jaký styl jsou vhodné lyže se skiny?

Běžky s mohérovými pásy jsou striktně na klasiku. S pásy není možné bruslit, nejsou to ani kombíky. Jsou určené do stopy a na klasickou techniku. Při správném výběru docílíme toho, že si jízdu ve stopě užije rekreační běžkař i trénující profesionál.

Jsou skinové lyže pouze pro závodníky?

SkinTec byl světu představen v roce 2011 a jeho popularita od té doby raketově roste, jak jej objevují další a další běžkaři. Z polozávodních a tréninkových lyží se postupem času nabídka rozrostla také na sportovní běžky pro všechny zapálené běžkaře a nově také do řady touringových lyží pro nejširší veřejnost.

V naší nabídce najdete běžky s mohérovými pásy ve všech kategoriích, vybere si opravdu každý. Máme pro vás připraveny jak samotné lyže, tak sety s vázáním a také zvýhodněné komplety, ve kterých jsou lyže, vázání, boty a hůlky. V nabídce máme pro každého něco a tak dokážeme uspokojit trénující atletické běžkaře, zapálené hobíky udržující si fyzičku i víkendové turisty, hledající hlavně čerstvý vzduch.

Pokud budete chtít při výběru poradit, jsme tu pro vás! Navštivte nás na prodejně, kde vám rádi poradíme nebo nás kontaktujte mailem či telefonicky.

Technologie

Na skluznici běžek s touto technologií najdeme mohérový pás, velmi podobný těm, které se používají například na skialpových lyžích. Celá lyže je stavěná kolem tohoto pásu a má specificky upravenou symetrickou komoru, která zajišťuje funkci a jistotu odrazu při zachování skvělého skluzu.

V současné době existují dvě varianty SkinTec technologie:

  • Magnetická varianta je na destičce, která je zapuštěna v lyži a uchycena magnety. Pásy je možné velmi jednoduše měnit a součástí běžek jsou dva páry pásů. Jeden široký a druhý úzký pro odladění odrazu. Kvůli vyšší váze a ceně se příliš nepoužívá.
  • Lepená varianta je tenká vrstva mohérového pásu, který je na lyži nalepen. V případě poškození nebo opotřebení je pás možné vyměnit, náhradní pásy jsou běžně dostupné. Tato verze je nejběžnější a také nejlehčí. Je možné pořídit pásy s důrazem na odraz a pásy s důrazem na maximální skluz a tím si lyže přizpůsobit svým preferencím.

SkinTecové pásy mají za běžných podmínek životnost 800 až 1500 km, než jsou příliš opotřebené a je nutné je vyměnit. Běžný lyžař tak na ně nemusí příliš myslet, vydrží mu velmi dlouho. Náhradní díly a kosmetiku na údržbu najdete na stránce s náhradními pásy.

Jak se starat o běžky s mohérovými pásy(skiny)?

Údržba běžek s technologií Skintec a eSkin není nijak náročná, ale zcela bezúdržbové nejsou. O skluznou část se staráte a mažete ji stejně, jako na jakýchkoliv jiných lyžích. Mohérové pásy je třeba jednou za čas vyčistit a ošetřit impregnací. Samotné mohérové pásy mají dlouhou životnost. Za běžných podmínek vydrží 800 - 1500 km.

Následně, pokud se vám na pásy začíná lepit sníh nebo začínají namrzat, pásy stačí vyčistit doporučeným čistidlem a po uschnutí nanést fluorovou impregnaci, která obnoví vodu-odpuzující vrstvu a pásy budou opět plně funkční:

  • Zamezí se přimrzání sněhu
  • Chloupky nebudou slepené a díky tomu budou lépe zabírat a neprokluzovat
  • Pásy budou mít lepší kluznost - prodlouží se skluz a sníží hlučnost.

Z vlastní zkušenosti víme, že z výroby jsou pásy suché a na čerstvém sněhu se mohou lepit. Proto doporučujeme již před první jízdou pásy naimpregnovat. Kosmetiku pro údržbu mohérových pásů můžete vybírat v naší sekci Údržba Skintec. Nejoblíbenější produkty jsou tyto:

Čistič Skin Cleaner

Swix Skin Cleaner byl vyvinut za účelem čištění mohérových pásů běžkařských lyží šetrnou metodou, aniž by narušoval Skinové lepidlo.

Impregnace Skin Care

Tato impregnace snižuje šance na namrznutí v podmínkách kolem nuly. Tím, že Skin Care efektivně snižuje tření se také zlepší skluzné vlastnosti a sníží hlučnost za všech podmínek. Impregnované chloupky se méně lepí k sobě, jsou více nařasené, což zlepšuje a usnadňuje odraz.

Náhradní pásy

V případě opotřebení nebo poškození pásů je čas na jejich výměnu.

Výměna pásů

Pokud dojde k poškození nebo opotřebení mohérových pásů, je možné je vyměnit. Existuje vícero typů a délek, je tak třeba vybrat ten správný, který pasuje na vaše lyže. Na výměnu je technologický postup, který je třeba dodržet, ale je možné si je vyměnit i doma. Pásy vám jsme samozřejmě schopni vyměnit v našem servisu, lyže nám přineste, postaráme se vám o ně!

Naše nabídka lyží

V naší prodejně a na našem e-shopu naleznete ucelenou nabídku běžkařských lyží s mohérovými pásy od značek Salomon a Atomic. Nabízíme vám buď samostatné lyže nebo zvýhodněné sety s již předmontovaným vázáním. Prohlédněte si naší nabídku a pokud byste si s výběrem nevěděli rady, neváhejte se na nás obrátit, rádi vám poradíme.