Jak nastavit posuvné vázání Prolink Shift na běžkách?

Pro poskytnutí co nejlepšího zážitku na běžkách, zjednodušení jejich výběru a zvýšení jejich univerzálnosti jsou nově na trhu posuvná vázání na běžky, tzv. systém Prolink Shift.
Jaký je jejich smysl? Co tím získá běžkař, který je používá? Jak fungují a jaký mají dopad na požitek z běhu? To vše si povíme v tomto článku.

Co jsou to posuvná vázání na běžky?

Posuvné vázání umožňuje snadno změnit pozici vázání na běžkách. Díky použití drážkového systému se zarážkami je snadné vázání posunout na lyži vzad a vpřed. Není třeba žádného nářadí, ani vrtat nové díry!

Proč používat posuvná vázání na běžkách?

Při jízdě klasickou technikou ve stopě vázání pomáhá buď k lepšímu odrazu nebo k většímu skluzu, podle aktuálních sněhových podmínek a technické zkušenosti běžkaře. Posuvné vázání umožňuje vašim lyžím, aby se staly odolnějšími a všestrannějšími, aniž by obětovalo jejich výkon.

Posunutí vázání směrem k patce lyže podpoří skluz, zatímco posunutí dopředu ke špičce znamená, že mohérové pásy lyže nebo stoupací zóna lépe přilnou ke sněhu.

Také při bruslařské technice lyžování vám nastavitelná vázání umožní upravit, jak lyže reaguje. Nastavením vázání směrem k přední části lyže získáte větší stabilitu během fáze klouzání. Vázání posunuté směrem k zadní části lyže zvyšuje manévrovatelnost.

Jak fungují posuvná vázání na běžky?

Na trhu je několik různých systémů posuvných vázání od různých výrobců.

Pro vázání Prolink Shift od značek Salomon a Atomic:

  • Zdvihněte ovládací páčku
  • Posuňte bílý aretační kolík do strany pro odemknutí vázání
  • Posuňte vázání vpřed nebo vzad na jednu z vyznačených pozic.
  • Pousňte areatační kolík zpět a zacvakněte ovládací páčku. 

K vázání Prolink Shift nepotřebujete speciální boty na běžky. Vaše boty s podešví typu Prolink (také kompatibilní s NNN a Turnamic) můžete bez obav použít. Důležité je akorát použít správné boty dle zvolené techniky: na klasiku nebo bruslení. S výběrem správného systému bot a vázání vám pomůže náš článek "Jak správně vybrat boty na běžky".

Podívejte se na naší nabídku: