Jak správně vybrat délku běžek?

vyber_bezek

Vybrat správné běžky není žádná věda, ale je třeba pochopit, jak lyže fungují. To vám pak pomůže zorientovat se a pochopit, proč je při výběru tak důležitá hmotnost běžkaře a proč je tak důležité dodržet správnou délku lyže.

Základní předpoklad

Pro správnou funkci běžek je nutné dodržovat váhové rozpětí, pro které je daný model v dané délce určený. V dnešní době se upustilo od obecných pouček, které vztahovaly délku lyže k výšce běžkaře, protože různí lidé mohou mít při stejné výšce velmi rozdílnou hmotnost. Také různé modely běžek mohou mít při stejné délce různou nosnost.

Jak běžky fungují

classic

Běžky na klasiku

U lyží na klasiku je výběr správně dlouhé a správně tvrdé lyže naprosto zásadní. Chceme po nich totiž, aby měly dlouhý skluz bez brzdění a zároveň jistý a silný odraz. Princip je takový, že lyže musí být dostatečně tvrdá, aby se při skluzu část skluznice namazaná voskem(nebo se šupinami/mohérovým pásem apod.) nedotýkala sněhu. V zásadě to znamená, že ve chvíli, kdy na lyžích "kloužeme", máme naši váhu rozloženu rovnoměrně mezi obě lyže a ty nás musí unést.

Při odrazu, přeneseme naši váhu na jednu z lyží, tím ji "prošlápneme", vosk/šupiny/mohérový pás se dotknou a "zakousnou" do sněhu a tím nám umožní se z lyže odrazit.

Tato část lyží na klasiku, která zajišťuje odraz, se nazývá stoupací komora. Jak má vypadat, jak ji správně změřit a jak na klasiku mazat si můžete přečíst v našem článku věnovaném mazání lyží na klasiku.

U rekreačních lyží je kladen důraz na snadný odraz a tak mohou o trochu více drhnout a být pomalejší, než sportovní a výkonnostní lyže, které kladou velký důraz na dlouhý skluz a vyžadují tak pečlivé přenášení váhy a správné zatížení lyže celou vahou při odrazu. Na druhou stranu na rekreačních lyžích bude snadnější chůze, než na výkonnostních lyžích, které při nedostatečném zatížení při odrazu proklouznou.

skate

Běžky na bruslení

 U lyží na bruslení se uplatňuje podobný princip, jako u lyží na klasiku s tím rozdílem, že lyže se nesmí "prošlápnout" ani při úplném zatížení celou vahou na jedné lyži. Lyže musí být neustále pod napětím a při odrazu (zatížením celou vahou) se musí stlačit jako "pérko" a následně nás při odrazu "vystřelit" kupředu. Pokud budou lyže příliš měkké(určené na nižší váhu než je skutečná váha běžkaře), odraz z nich bude mdlý, nevýrazný a bruslení bude zbytečně namáhavé.

Z toho také pochopitelně vyplývá, že na lyžích určených na skate není možné jet klasiku namazáním voskem nebo klistrem. Vosk na správně zvolené lyži se nikdy sněhu nedotkne. Jedinou variantou je soupaž..

Výběr správné délky běžek

Výrobci se v dnešní době snaží výběr správně dlouhých a tvrdých lyží usnadnit, proto se běžky digitálně měří a párují. Značky Salomon a Atomic z naší nabídky toto provádí u všech svých modelů a zajišťují tím, že všechny lyže budou splňovat kvalitativní normy a obě lyže v páru budou stejně tvrdé. K dispozici pak máme váhové tabulky, ve kterých je možné si vyhledat ideální váhové rozpětí konkrétního modelu a délky lyže. Tyto tabulky jsou zobrazeny u každého modelu běžek v naší nabídce. Můžete si je snadno otevřít a podívat se na nosnost vámi vybraného modelu lyží. U novějších modelů pak máme každý pár již z výroby přesně změřen a dokážeme Vám tak s přesností na jednotky Kg říct, na jakou váhu jsou vybrané lyže určené.

Při výběru vám rádi poradíme. Pokud si nejste jisti, obraťte se na kteréhokoliv z našich prodejců u nás na prodejně, nebo nás kontaktujte mailem nebo telefonicky.

Pokud si přesto budete chtít nosnost lyží ověřit, skladové modely si můžete otestovat na naší váhové stolici, která vám názorně a jednoduše změří velikost stoupací komory poté, co se na lyže postavíte. Toto originální Salomon měřící zařízení máme v sezóně k dispozici na kamenné prodejně. Při nákupu lyží je přeměření zdarma. Měření stoupací komory je možné pouze u hladkých lyží na klasiku. Veškeré lyže s mohérovými pásy máme již precizně změřené na digitální stolici a dokážeme Vám tak u každého páru s přesností na jednotky Kg říct, na jakou váhu jsou určené.

Poptat set na míru

Stavíme sety na míru

Výběr správné výbavy vám dokážeme usnadnit. Vyplňte tento krátký formulář a my vám obratem zpracujeme nabídku na běžkařský set přesně podle vašich potřeb a představ.

A co mohér?

skintec_graf

Běžky s mohérovými pásy, tzv. Skiny, jsou na správné zatížení a prošlápnutí ještě citlivější. Jejich stoupací komora je daná umístěním a délkou pásů a nemůžete si "přimazat" nebo naopak mazání zkrátit. Ale díky digitálnímu párování, které jsme zmiňovali výše můžeme lyži vybrat přesně a správně:

  • Každá lyže je unikátní a i při stejné délce a tvrdosti mohou mít nosnost rozdílnou o několik kilogramů
  • Díky digitálnímu párování máme jistotu, že jsou obě lyže v páru totožné, nestane se, že by byla jedna měkčí a jedna tvrdší
  • Zároveň u každého páru máme zcela přesné informace, na jaké váhové rozpětí jsou vhodné.

Proto při objednávání běžek doporučujeme do poznámky uvést váhu běžkaře, který na nich bude jezdit. My vám pak ze všech skladových zásob vybereme ten pár, který bude nejvíce odpovídat požadované hmotnosti. Budeme tak mít 100% jistotu, že budete mít ty nejvhodnější lyže - s nejlepším skluzem i odrazem, přesně pro vás.

Byl pro vás tento článek přínosný? Chtěli byste více informací? Víte, jak ho máme vylepšit? Dejte nám vědět na info@finebike.cz!

Prohlédněte si naší nabídku běžek

×