Mazat nebo nemazat běžky se skinem?

Přiznáváme, je to od nás trochu chyták – běžky se skinem se totiž mažou i nemažou. Ano, skin běžky si primárně pořizujete proto, abyste mazat nemuseli. Je tu však pověstné „ale“, běžky s mohérem je totiž potřeba mazat na kluzných částech. Pojďte se tedy s námi podívat, jak namazat běžky se skinem i na to, jak se postarat o stoupací pásy na běžky z mohéru.

Na začátku vás jistě uklidní, že údržba běžek s technologií Skintec a eSkin není vůbec náročná a zvládnou ji i naprostí začátečníci. O skluznou část skin běžecké lyže se staráte a mažete ji stejně jako na jiných běžkách. Mohérové pásy stačí čistit a ošetřovat impregnací, aby správně fungovaly. Mohérové pásy mají samy o sobě dlouhou životnost a za běžných podmínek vydrží 800–1500 km.

Jak poznám že je potřeba vyčistit mohérové pásy?

Pásy na skin běžky je dobré pravidelně kontrolovat a pečovat o ně, abyste je měli vždy připravené na další výlet. Jízdou ve stopě se totiž na pásy chytají nečistoty – spadané jehličí, prach a hlína ale také zbytky vosků nebo klistrů od ostatních běžkařů. Na čerstvém sněhu se pásy špiní málo a není je třeba čistit často, na starém a jarním sněhu je však potřeba čištění pásů častější.

Do čištění se pusťte ideálně hned po návratu domů, dokud jsou pásy ještě vlhké a nečistoty jdou snadno odstranit. Jakmile je necháte zaschnout, bude to více práce.

Jak čistit běžky s mohérovými pásy?

Mohérové pásy stačí vyčistit doporučeným čistidlem, které je určené speciálně na mohér (skin cleaner), nechat uschnout a potom nanést impregnaci (skin care), která obnoví vodu-odpuzující vrstvu a pásy budou opět plně funkční.

Kromě toho, že nebude na pásy skin lyží přimrzat sníh, chloupky nebudou slepené, pásy tedy budou lépe zabírat a zabrání se prokluzování. Zároveň se prodlouží skluz a sníží se hlučnost. Nikdy však na čištění běžek se skinem nepoužívejte běžné smývače či odstraňovače vosků na lyže, ty mohou rozpouštět lepidlo, které je součástí mohérového pásu.

Kosmetiku pro údržbu mohérových pásů vybírejte v kategorii Údržba Skintec. Nabízíme značky TOKO a SWIX a nejoblíbenější produkty jsou tyto:

Mazat nebo nemazat běžky se skinem?

Čistič Skin Cleaner

Swix Skin Cleaner slouží k čištění mohérových pásů běžek skin šetrnou metodou, aniž by narušoval Skinové lepidlo.
Mazat nebo nemazat běžky se skinem?

Impregnace Skin Care

Impregnace snižuje možnost namrznutí pásu v podmínkách kolem nuly. Tím, že Skin Care efektivně snižuje tření, zlepšuje skluzné vlastnosti a snižuje hlučnost za všech podmínek.
Mazat nebo nemazat běžky se skinem?

Náhradní pásy

V případě opotřebení nebo poškození pásů je čas na jejich výměnu.

Mazání na skluz běžek se skinem

Pásy však nejsou jediné, co je potřeba na běžkách se skinem obstarat. Mohérové pásy sice pomáhají správnému odrazu, ale abyste měli i dobrý skluz, musíte správně namazat skluznici. Skin běžky mají skluznici (černá část lyže), která se udržuje stejně jako na jakýchkoliv jiných lyžích – běžkách, sjezdovkách nebo i snowboardech. Pro požitek z jízdy a dobrý skluz je potřeba lyže mazat sjezdovými vosky. Pro tyto účely si můžete vybrat sjezdový vosk na běžky podle vašich preferencí. Mezi naše nejoblíbenější a nejprodávanější vosky pro použití na mohérových lyžích patří tyto:

Výměna mohérových pásů

Přesto, že mají mohérové pásy dlouhou životnost, jednou je budete muset vyměnit. K tomu dochází v případě, že se pás poškodí nebo je opotřebený. Existuje více typů a délek pásů, proto je potřeba vybrat správný typ, který bude pasovat na vaše lyže.

Výměna mohérových pásů není složitá, takže pásy zvládnete vyměnit doma. Když se budete držet předepsaného postupu, jistě se vám to povede.

Jak postupovat při výměně mohérových pásů?

Výměnu doporučujeme provádět, když jsou lyže suché a čisté a jsou zhruba při pokojové teplotě, tzn. ne když jsou vymrzlé po skončení jízdy na nich.

 1. Původní pásy jsou na lyžích přilepené, k jejich snazšímu odstranění doporučujeme pásy nahřát žehličkou na vosky rozehřátou na teplotu 100–110 °C, je důležité použít aplikační fólii, aby žehlička pás rovnoměrně prohřála a nedošlo ke spálení skinu.
 2. Pásy opatrně nadzvedněte, můžete si pomoct špachtlí nebo nožem. Začněte u špičky a postupně je sloupněte celé.
 3. Pokud jsou v drážce pro skin nečistoty nebo zbytky lepidla, použijte odstraňovač vosků a očistěte komoru. Následně nechte lyže dobře vyschnout. 
 4. U nových pásů se nejprve ujistěte, že jsou připravené na lepení ve správném směru. Poznáte to tak, že když po nich přejedete prstem směrem odpředu dozadu, neucítíte žádný odpor.
 5. Odlepte cca 5 cm ochranného filmu na začátku nového pásu. Umístěte odlepenou část pásu do drážky na skluznici běžky a pečlivě zmáčkněte prstem.
 6. Pás lepte do drážky směrem od špičky lyže k patce tak, že jednou rukou sundáváte ochranný film a druhou rukou přitlačujete nový pás do drážky. Důležité je netahat za pás, protože jeho délka přesně odpovídá drážce na běžkách.
 7. Na závěr několikrát pohlaďte pás směrem od špičky k patě a přitlačte ho rovnoměrně do drážky. Pokud narazíte na nějakou nerovnost, rukou ji vyhlaďte.
 8. Pro co nejlepší přilnavost pásů po nalepení skin opět prohřejte žehličkou. Dojde tak k lepšímu spojení lepidla na pásu se skluznicí.

Pásy vám jsme připraveni vyměnit v našem servisu, rezervujte si u nás termín zde.

Shrnutí

 • Mohérové pásy mají životnost 800–1500 km.
 • I běžky se skinem je potřeba mazat ve skluzných komorách.
 • Mohérové pásy pravidelně kontrolujte, pokud na nich najdete nečistoty, vyčistěte je.
 • Před jízdou skiny impregnujte proti namrzání a pro lepší skluz.
 • Na běžky se skinem nepoužívejte běžné smývače – poškodily by pásy.
 • Opotřebené mohérové pásy vám vyměníme v našem skiservisu.