Co je MIPS?

MIPS je pohyb. MIPS je zkratkou pro „Multidirectional Impact Protection System“.

Jedná se o řešení ochrany hlavy, které se snaží pohltit síly přicházející z různých směrů. Zatímco u běžné přilby jsou výstelky usazeny napevno v pěnové výplni, u přileb s technologií MIPS drží na samostatné skořepině, která je se zbytkem helmy spojena elastomerovými spojníky. Díky nim se může tato skořepina vůči tělu samotné helmy pohybovat v řádech celých milimetrů. A právě toto řešení by mělo pomoci v kritickém okamžiku ještě lépe odvést a rozptýlit síly směřující k naší lebce, a tak snížit dopady samotného nárazu.

MIPS je pohyb
 

Poskytuje zvýšenou ochranu hlavy při určitých typech nárazů

Přilba vybavená technologií MIPS se skládá ze tří hlavních částí: EPS polystyrenová skořepina, kluzná vložka MIPS a elastomery, které první dvě části spojují. V případě nárazu pod úhlem se elastomery natáhnou, a umožní tak mírný pohyb skořepiny přilby vůči kluzné vložce MIPS, čímž dojde k absorbci rotačních sil. Jedná se o pohyb v řádu milimetrů. Ale i těchto pár milimetrů, během kritických 2 milisekund, může výrazně snížit množství rotačních sil, které by se jinak přenesly až na mozek.

Dvě milisekundy, které mohou změnit Váš život

Dvě milisekundy. Strašně krátká doba. Jak krátká? Stokrát kratší než mrknutí oka. Nebo desetkrát kratší než mávnutí křídel kolibříka. A přesto – během pádu může být i takto nepatrný moment tím nejdůležitějším v životě. Dvě milisekundy stačí k tomu, aby došlo ke zranění mozku. Vývojáři MIPSu se věnují tomu, co se během těch dvou milisekund děje, a snaží se vás ochránit. Desetiletí jejich zkušeností se odrazily v této nejnovější generaci cyklistických přileb. Ale začněme od začátku – od vašeho mozku.

Váš mozek není nezranitelný

Mozek je nejdůležitějším orgánem v těle. Vaše schopnost myslet, cítit, komunikovat nebo dýchat vyžaduje funkční mozek. Bez mozku nejste nic. Ale bohužel – mozek je zranitelný. Tento kilogram a půl šedé kůry mozkové a neuronů je velice zranitelný. Lebka je první ochranou mozku před poškozením. Mezi lebkou a mozkem je další ochranná vrstva nazvaná mozkomíšní mok. Těmito přirozenými ochrannými vrstvami nás vybavila příroda. A pravěký sběrač či lovec ani jiné nepotřeboval. Bohužel, přirozená ochrana mozku však selhává v momentě, když z ničeho nic letíte přes řídítka nebo narazíte do stromu.

Mechanika pádu

Přestože žádné dva pády nejsou totožné, registrujeme dvě hlavní síly – lineární a rotační – které jsou následně spojeny s úrazy mozku.

lineární síla

LINEÁRNÍ SÍLY vznikají v případě přímého nárazu (do stromu nebo do zdi).

rotační síla

ROTAČNÍ SÍLY vznikají v případně, pokud vaše hlava narazí na překážku pod úhlem, což zapříčiní pootočení mozku vůči lebce a následné poranění mozku.

 

Jak vás chrání cyklistická přilba?

Přilby z naší nabídky jsou vybaveny EPS polystyrenovou skořepinou, která se při nárazu deformuje, a snižuje tak přenos sil na mozek. Je to taková druhá lebka. Technologie MIPS posunuje přesměrování sil ještě o krok dále. S jakým cílem? Dále omezit rotační síly působící na mozek.

Vývoj a testování přileb s technologií MIPS

 

Prohlédněte si naši nabídku helemZobrazit kompletní nabídku

Položky 130 z celkem 35

na stránku

Položky 130 z celkem 35

na stránku