Mohu použít boty s podešví SNS Pilot se dvěma hrazdičkami na starší typ vázání SNS Profil? To je otázka, kterou slýcháme poměrně často, proto vám zde ukážeme, že to možné je a také jak na to.

Podešev typu SNS Pilot byla vyvinuta, aby zvýšila stabilitu a přenos sil ve spojení s vázáními typu SNS Pilot a SNS Propulse. Zároveň však byla zajištěna zpětná kompatibilita se staršími vázáními typu SNS Profil, které fixují pouze jednu hrazdičku a používají gumičku (tzv. flexor) v přední části pro zajištění správné charakteristiky odrazu.

Předně je třeba zmínit, že použití Pilot bot na Profil vázání není doporučeno a pokud je možné se mu vyhnout, je lepší zvolit vázání typu Pilot. Pokud si však pořizujete nové boty a vázání zatím měnit nechcete, je možné jej upravit tak, aby s ním boty bylo možno použít.

Proč je to potřeba?

Mezi botami na Pilot a na Profil je rozdíl v předsazení osičky. Ta je na botách na Pilot více zapuštěná za špičku. Je to z důvodu lepšího a přirozenějšího odvalování při odrazu. Změní se tím však styčná plocha s flexorem. Z toho důvodu je potřeba původní flexor oříznout.

Vázání typu Profil již počítají s druhou hrazdičkou a tak nedochází k jejímu kontaktu s podpatěnkou vázání. Výjimkou jsou vázání starší než 06/07, tam může být podpatěnka příliš vystouplá a druhá osička tam nepasuje. Poznáte je podle toho, že podpatěnka vázání je složena ze dvou kusů (na novějších typech je jednodílná). Pokud máte takto staré vázání, je možné pořídit samostatnou podpatěnku nového typu.

Jak na to

Úprava je velice jednoduchá, budete k ní potřebovat ostrý nůž nebo lépe skalpel. Ještě před úpravou zkontrolujte, jestli flexory nejsou opotřebené, potrhané nebo vyměklé. Jestli již mají to nejlepší za sebou, vyměňte je za nové.

Pokud máte vázání typu Profil Auto, které je "automatické", tzn. botu pouze našlápnete, řezejte podle obrázku vpravo. Pokud máte "manuální" vázání typu Profil Equipe, tzn. nejdříve odklopíte západku, vložíte botu a následně ručně západku zaklopíte, řezejte podle obrázku vlevo.

Řezání flexoru

Touto úpravou docílíte správného kontaktu mezi flexorem a botou s podešví SNS Pilot a můžete bez problémů vyrazit. Samozřejmě však přijdete o kompatibilitu s původními botami na SNS Profil. Pokud potřebujete střídat na jedněch lyžích boty s Pilotem a Profilem, nezbyde vám než mít druhou sadu flexorů a vždy je vyměnit.

SNS Pilot podešev
Podešev typu SNS Pilot